Trivsel, Fællesskab og Høj faglighed - Vi står sammen om at skabe livsduelige børn og unge, der kan møde livet med robusthed

logo

Tybjerg Bygade 3

4160 Herlufmagle

06:30 - 17:00 (16:00)

Mandag til torsdag (fredag)

Den gode historie

Så kom vores nye menupunkt “Den gode historie” endelig på hjemmesiden.
Her vil vi gerne fortælle om nogle af de fede ting vores børn oplever.

Sidder du med en god historie, så hold dig endelig ikke tilbage med at give lyd.

Send gerne en besked på intra til Louise Kondrup Aabo.

 • Sommerfest og kagekonkurrence

  Årets afsluttende sommerfest løb af stablen den 8. juni. Traditionen tro havde hver klasse valgt et land som tema for de retter der blev medbragt til de fælles buffetborde og for boderne med underholdning som klasserne har lavet.Efter velkomst, fællesspisning og diverse aktiviteter ved boderne var det tid til samling på plænen og uddeling af priser. Årets CleanClass (den gyldne […]

  Læs mere…


 • En historie fra en ganske almindelig dag på Tybjerg Privatskole

  En dag jeg ventede i bilen på parkeringspladsen, så jeg noget af det, jeg synes gør vores skole til noget helt særligt. En pige fra en af de større klasser kom ud af lågen i hastig fart. Hun så ked ud af det, og jeg blev i tvivl om jeg lige skulle fange hende og høre om hun var ok. Inden […]

  Læs mere…


 • Skolens arbejdsdag 2023

  Arbejdsdagen startede med info omkring dagen og så gik forældre og børn ellers i gang med at lave de opgaver, de var blevet sat på.  Den gode stemning bredte sig ret hurtigt blandt alle og snakken gik frem og tilbage og flere sagde i løbet af dagen at de havde haft en masse hyggelige snakke og fundet ud af at de […]

  Læs mere…


 • Et år mere med grønt flag

  Det Grønne Flag er endnu en gang sat, og vi har nu retten til at flage med det i endnu 12 måneder grundet vores arbejde med Grøn skole-programmet i 2022/2023. Friluftsrådet skriver i deres godkendelse, at vi med udgangspunkt i temaerne vand, affald, skolehaver og FNs verdensmål har vi fået skabt en grøn vision med fokus på at have en […]

  Læs mere…